Balıkesir Barosu’ndan Avukatlara Şiddete Karşı Acil Yasal Düzenleme Çağrısı « Balıkesir Haber Ajansı

16 Haziran 2024 - 23:45

Balıkesir Barosu’ndan Avukatlara Şiddete Karşı Acil Yasal Düzenleme Çağrısı

Balıkesir Barosu’ndan Avukatlara Şiddete Karşı Acil Yasal Düzenleme Çağrısı
Son Güncelleme :

23 Mayıs 2024 - 2:37

Balıkesir Barosu, son dönemde avukatlara yönelik artan şiddet olaylarına karşı acil yasal düzenleme yapılması çağrısında bulundu. Baro tarafından yapılan açıklamada, avukatların görevlerini yerine getirirken maruz kaldıkları şiddetin kabul edilemez olduğu ve bu durumun hukuk sisteminin işleyişini olumsuz etkilediği vurgulandı.

Yapılan duyuruda, avukatların can güvenliğinin sağlanması ve mesleki faaliyetlerini huzur içerisinde sürdürebilmeleri için acilen yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesinin elzem olduğu bildirildi. Açıklamada ayrıca, hukuk devleti ilkesinin korunabilmesi için avukatların güvenliği ve haklarının teminat altına alınması gerektiğine dikkat çekildi.

“Avukata karşı artan şiddetle mücadele için yasal düzenleme zorunludur” denilen açıklamada, yaşanan bu olayların toplumda adalete olan güveni zedelediği ve avukatların görevlerini yaparken sürekli tehdit altında bulunmalarının kabul edilemez olduğu ifade edildi. Balıkesir Barosu, bu açıklamayla avukatların çalışma koşullarına dikkat çekerek kamu otoriteleri ve yasa koyucuları acil önlem almaya çağırdı.

Açıklamanın kaynağı olan Balıkesir Barosu, olaya ilişkin gelişmeleri yakından takip edeceğini ve baro olarak üstlerine düşen her türlü görevi yerine getireceklerini kamuoyuyla paylaştı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.