DİSK Balıkesir’de 7 yerde 1 Mayıs’ı kutladı « Balıkesir Haber Ajansı

30 Mayıs 2024 - 16:16

DİSK Balıkesir’de 7 yerde 1 Mayıs’ı kutladı

DİSK Balıkesir’de 7 yerde 1 Mayıs’ı kutladı
Son Güncelleme :

03 Mayıs 2024 - 14:52

44 views

DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı Balıkesir’de 6 yerde Emekli’sen’de bir yerde olmak üzere Balıkesir genelinde 7 ayrı noktada düzenlenen etkinliklerle kutladı. DİSK üyesi işçiler Merkez, Edremit, Bandırma, Burhaniye, Balya, Gömeç ve Erdek’te alanlara çıkarak haklarını talep etti.

 

1 Mayıs İşçi Bayramı yurt genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanırken DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası ile DİSK/Emekli-Sen Üyesi binlerce işçi alanlara çıktı. Genel-İş Üyeleri Edremit, Bandırma, Burhaniye, Balya, Gömeç ve Erdek ilçelerinde Emekli-Sen ise Merkez’de olmak üzere toplam 7 ayrı noktada İşçi Bayramı’nı kutladı. Tertip komiteleri tarafından düzenlenen etkinliklere katılan üyeler, sendikal haklar ve emeklilik konularında seslerini duyurdu.

 

Demokrasinin işçilerin ekmeği olduğu vurgulayan DİSK/Genel-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Ovalı, Türkiye’de işçi ve emekçilerin yaşadığı ekonomik zorluklara dikkat çekilerek, özel sektördeki işçilerin asgari ücrete mahkum edildiği, emeklilerin ise zor koşullarda yaşamak zorunda kaldığı belirtti.

DİSK’in Türkiye’deki önemli işçi sendikalarından biri olduğu ve 60 yıllık bir mücadele geleneğine sahip olduğu kaydeden Ovalı,. DİSK’in kuruluşundan günümüze kadar işçi hakları mücadelesinde önemli bir rol oynadığı ifade etti.

 

Ovalı açıklamasında 15-16 Haziran 1970’te yaşanan işçi direnişi ve 1977 Taksim olayları gibi önemli tarihlerin hatırlanmasıyla, işçilerin kazanımlarının korunmasının önemi vurguladı, ayrıca, 1980 darbesinin işçilere ve emekçilere yönelik olumsuz etkilerine de dikkat çekti. Balıkesir’deki iş barışının ve toplu sözleşmelerin önemi üzerine değinen Hüseyin Ovalı, Özellikle, DİSK’e bağlı sendikaların il genelinde iş barışını sağlaması ve toplu sözleşmelerde öncü olması övgüyle dile getirdi. Son olarak, önümüzdeki dönemde yapılacak olan etkinliklere dikkat çekildi ve işçi, emekçi ve emeklinin taleplerini duyurmak için Burhaniye’de yapılacak olan 15-16 Haziran yürüyüşüne katılım çağrısı yaptı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.