30 Ekim 2020 Cuma
Logo

İşte Sağlıksız Bir Karaciğere Sahip Olduğunuzun 5 Belirtisi.


17-10-2020
 İşte Sağlıksız Bir Karaciğere Sahip Olduğunuzun 5 Belirtisi.

Vücudunuz Sizi Önceden Uyarıyor.

Karaciğer yağlanması belirtileri

Vücudumuzun hem fiziki anlamda hem de üstlendiği görev anlamında en ağır organı, karaciğerdir. Karaciğer antikor üretiminden kan şekerinin normal seviyede tutulmasına, vücut ısısını ayarlamaktan toksinleri zararsız hale getirmeye kadar pek çok önemli görev üstlenir. Ancak çevremizdeki toksin kaynaklarının artması sebebiyle karaciğerimiz de bu durumdan maalesef olumsuz etkilendi. Vücudunuzdaki birtakım değişimlerden karaciğerinizin ne derece etkilendiğini anlamak ise mümkün. Peki, karaciğerinizin yardıma ve sevgiye ihtiyacını olduğunu nasıl anlarsınız?
Karaciğer yağlanması belirtileri
Detoks görevi yapan karaciğer vücudun toksinlerden arınmasını sağlarken bağışıklık sistemini de güçlendirir. Ancak bazı beslenme alışkanlıkları ve sağlıksız yaşam şekli karaciğer yağlanmasına yol açmaktadır.
Karaciğer yağlanması belirtileri
Dengeli beslenmeyle karaciğer yağlanmasının önlenebileceğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedat Işık, karaciğer yağlanmasının tedavi yöntemlerini ve karaciğer yağlanmasından korunmanın ipuçlarını anlatıyor.
Karaciğer yağlanması belirtileri
KARACİĞER YAĞLANMASI NEDİR? Karaciğer yağlanması diğer bir deyişle steatoz; karaciğer hücrelerinde çeşitli nedenlerden dolayı fazla yağ birikmesiyle meydana gelen bir sağlık problemidir. Normal durumda karaciğerde belli oranda yağ bulunur ve bu yağ karaciğere zarar vermez. Ancak normalin üstündeki yağlanmalar, karaciğer fonksiyonlarını kısıtlarken yapısal değişikliklerin oluşmasına sebep olur.
Karaciğer yağlanması belirtileri
ARACİĞERİN YAĞLANMASININ NEDENLERİ!
Obezite: İnsülin direnci, hormonal nedenler ya da kötü beslenme alışkanlıkları nedeniyle alınan fazla kilolar vücutta yağ hücrelerinde depolanır. Fazla kiloların artmasıyla hücreler yağ depolayamaz hale gelir ve burada depolanamayan yağlar karaciğer gibi organlarda depolanmaya başlanır.
Karaciğer yağlanması belirtileri
Aşırı alkol tüketimi: Alkol tüketimi aşırı bir durum olduğunda karaciğerde yağlanma başlayabilir. Çünkü alkol, karaciğerin yağ metabolizmasındaki işlevine zarar verir ve yağın karaciğer hücrelerinde birikmesine neden olur.
Karaciğer yağlanması belirtileri
İnsilün direnci: Genetik nedenler dahil olmak üzere kötü beslenme gibi faktörler vücutta insülin direncini ortaya çıkabilir. İnsülin hormonuna karşı vücutta hücrelerin direnç göstermesi sonucu pankreas daha fazla insülin salgılamaya başlar ve insülin hormonundaki bu artış sonucu kandaki ve karaciğerdeki yağ asitlerinde artış görülür. Sonuç ise karaciğer yağlanması…
Karaciğer yağlanması belirtileri
Bu üç önemli faktörün dışında; Kanda trigliseridlerin yüksek seviyelerde olması, Ani kilo kayıpları, Tip 2 diyabet, Yüksek kolesterol, Wilson hastalığı, Bazı ilaçlar, Bakteri ve virüsler...
Karaciğer yağlanması belirtileri
BU BELİRTİLERLE ORTAYA ÇIKIYOR! Karaciğer yağlanması ilk aşamada sinsi ilerler. Birçok hasta ilk zamanlarda bu problemi fark etmediği gibi kendinde hastalığa dair semptomları gözlemleyemez. Ancak yağlanma ilerledikçe karaciğer fonksiyonları bozulmaya başlar. Bu bozulmalar sonucunda vücut birçok belirti göstermeye başlar. Bu belirtiler;
Karaciğer yağlanması belirtileri
Midede şişkinlik ve hazımsızlık, Mide bulantısı, kusma refleksi, Kilo ve güç kaybı, İştahsızlık, Halsizlik ve yorgunluk, Nefes ve vücutta oluşan kötü kokular, Vücut ısında düşme, Gözlerde kızarma ve sararma, Ciltte kaşıntı ve kızarıklık, Boyun ve koltuk altında görülen renk değişimleri...
Karaciğer yağlanması belirtileri
EN ÇOK KİMLERDE GÖRÜLÜYOR? Ailenizde karaciğer problemi geçirmiş kişiler varsa, Sağlıksız bir beslenme düzenine sahipseniz, Diyabet ve yüksek tansiyon problemleriyle uğraşıyorsanız, Orta yaşın üstündeyseniz ve en önemlisi de fazla kiloluysanız karaciğer yağlanması riskiyle karşı kaşıya olabilirsiniz.
Karaciğer yağlanması belirtileri
Bunun dışında ultrason, bilgisayarlı tomografi gibi cihazlar yardımıyla karaciğer dokularındaki hasarlar göz önünde bulundurularak yağlanma olup olmadığı teşhis edilebilir. Ayrıca karaciğer biyopsisi kesin bir tanı edinmenizi sağlar. Bu yöntem yağlı karaciğer bulundurma konusunda yüksek risk taşıyan grupta kullanılır.
Karaciğer yağlanması belirtileri
KARACİĞER YAĞLANMASINI ÖNLEMEK MÜMKÜN MÜ? Karaciğer yağlanmanın en büyük sebebi alkoldür. Eğer karaciğer yağlanması alkole bağlı olarak görülüyorsa bu durumu düzeltmek için en etkili tedavi yöntemi alkolü bırakmaktır. Alkolü bırakan hastanın karaciğeri 6 hafta sonra eski fonksiyonlarını kazanmaya başlar. Alkolü bırakmadığı sürece karaciğerdeki yağlanma ve buna bağlı gelişen hasarlarda düzelme olmaz.
Karaciğer yağlanması belirtileri
Alkol dışında meydana gelen karaciğer yağlanmasının tedavisinde birçok ilaç kullanılmaktadır. Ancak bu noktada kesin bir fayda görülmemektedir. Bu hastaların yapması gereken ise yaşam tarzlarını değiştirmektir.
Karaciğer yağlanması belirtileri
Bu noktada kırmızı etten uzak durup sebze, meyve ve tahılların ön planda olduğu bir beslenme modeli geliştirmek gerekmektedir.
Karaciğer yağlanması belirtileri
Özellikle yeşil çay ve Türk kahvesi karaciğer yağlanmasını geri çevirmekte önemli rol oynuyor. Bunların yanında avokado, brokoli, sarımsak gibi yiyecekleri karaciğer yağlanması olan kişilerin sıklıkla tüketmesi faydalı olacaktır.
Karaciğer yağlanması belirtileri
Fazla kilolarınızdan bir an önce kurtulun. Alkol ve sigaradan uzak durun. Spora başlayın ve haftada en az 3 gün egzersiz yapın.

-kkAramalar : saglik, karaciger, ,
BU HABERE YORUM YAPIN

Diğer Haberler

YAZARLAR (Tümü)
DEVRİM DERİN
Balıkesirspor’un hocası İstanbulspor maçını kazanmak için Gideceğiz dedi
ERDAL SARIZEYBEK
ERDAL SARIZEYBEK Pkk NIN GERÇEK YÜZÜNÜ AÇIKLADI !
Levent Özenç
PARTİSİNİN Başında Cumhuriyet Olan CHP Savaştepe İlçe Başkanı Umut Dinç!
Kübra Kılınç
İLK "KENT ŞÜKRAN BERATI" AYDIN AYHAN’A VERİLDİ.
ÖMER FATİH İKİZ
Balıkesirde Almanca’yı Çok İyi Bilen Takım Arkadaşları Arıyoruz Yüksek Maaş Sigorta Yüksek Pirim
ANKETLER (Tümü)
Reklam
Copyright ©2014 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.