28 Eylül 2020 Pazartesi
Logo

Dolardan tarihi rekor


6-2-2015
Dolardan tarihi rekor

ABD ekonomisinde büyümenin sürdüğünü gösteren verinin açıklanmasının ardından küresel piyasalarda tırmanışa geçen dolar 2.47 lirayı aşarak rekor düzeye çıktı.

Dolardan tarihi rekorABD ekonomisinde büyümenin sürdüğünü gösteren verinin açıklanmasının ardından küresel piyasalarda tırmanışa geçen  2.47 lirayı aşarak yeni rekor düzeye çıktı.

ABD’de bugün açıklanan verilere göre, tarım dışı istihdam Ocak’ta 257 bin ile beklentilerin üzerinde arttı ve ayrıca çalışan ücretleri belirgin derecede yükseldi.

Bu verinin, ABD’de faiz artışını yakın zamana çekeceğine ilişkin beklentiye bağlı olarak dolar 2.4735 lira ile yeni tarihi zirvesine çıktı. Böylece doların, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’nın bağımsızlığını hedef alan konuşmasının ardından dün çıktığı 2.4680 liralık rekoru da kırılmış oldu.

Dolar, hızlı tırmanışın ardından 2.4660 - 2.4670 lira aralığına çekilirken, euro da 2.80 liraya çıktıktan sonra, 2.7985 - 2.7995 düzeyinde hareket etmeye başladı.

ABD Merkez Bankası (Fed) geçen ay sonunda yaptığı toplantıdan sonraki açıklamasında, faizlerin bu yıl içinde artırılması planında bir değişim olmadığının sinyalini vermişti

Fed’in iki gün süren faiz toplantısının ardından yapılan açıklamada, istihdam artışının güçlü ve ekonomideki büyümenin de sağlam bir şekilde sürdüğüne işaret edilerek, faiz artırımının bu yıl yapılacağı, ancak bu süreçte "sabırlı" olunacağı belirtildi.


"Tarım dışı işsizlik" gelişmiş ülkelerde temel işsizlik verisi olarak kabul ediliyor. Bu nedenle, Fed tarım dışı istihdamdaki gelişmelere büyük önem veriyor.


Ayrıca, çalışan ücretlerinde "belirgin derecede" yükseliş olması da talebi ve dolayısıyla enflasyonu yükseltmesi bekleniyor. Fed faiz artışına başlamak için enflasyonda da yükselmenin başlamasına önem veriyor.

Aramalar :
BU HABERE YORUM YAPIN

Diğer Haberler

YAZARLAR (Tümü)
DEVRİM DERİN
Balıkesirspor’un hocası İstanbulspor maçını kazanmak için Gideceğiz dedi
ERDAL SARIZEYBEK
ERDAL SARIZEYBEK Pkk NIN GERÇEK YÜZÜNÜ AÇIKLADI !
Levent Özenç
ÖMER FATİH İKİZ
Balıkesirde Almanca’yı Çok İyi Bilen Takım Arkadaşları Arıyoruz Yüksek Maaş Sigorta Yüksek Pirim
Osman Yurdusev
BALIKESİR’DE 26 ÖĞRETMENE GÖZALTI ŞOKU! İşte İsimleri !
ANKETLER (Tümü)
Reklam
Copyright ©2014 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.

Web Tasarım: Özgüweb