17 Şubat 2019 Pazar
Logo

Evlilik korkusunun nedenleri nelerdir?


11-7-2018
Evlilik korkusunun nedenleri nelerdir?

Sonsuza kadar verilecek bağlılık sözü birçoğumuz için çok heyecan verici olsa da bazıları için bir kabus.

Evlilik korkusunun nedenleri nelerdir?

Sonsuza kadar verilecek bağlılık sözü birçoğumuz için çok heyecan verici olsa da bazıları için bir kabus. Peki evlilikten neden bu kadar korkuyoruz? İşte evlilik korkusunun altında yatan temel sebepler...

BoÅŸanma korkusu

Boşanma korkusu

Hepimiz biliyoruz ki boşanma oranları gün geçtikçe artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre boşanmaların yüzde 39’u evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşiyor.


Çevremizden sürekli boşanma haberleri alıp, yürümeyen evlilik hikayeleri duyarken evlilikten korkmamak da pek mümkün değil. Birçok hayalle başlayan evliliklerin bu kadar çabuk yıkıldığını görmek, birçok insanın evliliğe olan bakışını olumsuz etkiliyor.


 “Bizim de sonumuz böyle olursa” düşüncesi evlilik korkusuna yol açabiliyor. Sonuçta hiç kimse boşanma gibi sancılı bir süreci yaşamayı istemiyor. Ancak sevdiğiniz kişiyle bir ömür geçirmek istiyor ve ilişkinize güveniyorsanız bu belki de almanız gereken bir risk.

Aşkın bitmesinden korkmak

Ailenin mutsuz bir evlilik yaşaması

Sevgisiz bir ailede büyümüş olan çocukların ilerleyen yaşlarında evlilikten korkma ihtimalleri oldukça yüksek. Aile içinde sürekli tartışmalar, kavgalar, anlaşmazlıklar görmek evliliğin böyle sürdüğünü düşünmenize sebep olabilir.


 İyi giden bir ilişkiniz olsa bile, içten içe evlendiğiniz zaman bunun bozulacağını, aynı anne-babanız gibi sürekli kavga eden bir çifte dönüşeceğinizi düşünebilirsiniz.


Çoğu zaman anne-babanın yaşadığı sorunlardan evlilik kurumu sorumlu tutuluyor ve kendi ailenizden yola çıkarak evliliği mutsuzlukla özdeşleştiriyorsunuz.


Ailenin mutsuz bir evlilik yaşaması

Bilinmezlik

Herkes bilinmeye, yabancı olana dair korku duyar. Çevrenizden ne duyarsanız duyun, ne kadar örnek görürseniz görün evlilik de sizin için bir bilinmeyen. Tüm hayat tarzınızı değiştireceğiniz, yepyeni bir dünyaya gireceğiniz büyük bir adım.


Evlilik neye benziyor? Her şey değişecek mi? Mutlu olabilecek miyim? Benim için uygun mu? Soruları evliliği düşünen herkesin aklına geliyor elbette. Ama bazı insanlar için daha büyük anlam taşıyor.


 Tüm bu bilinmezleri fazlasıyla düşünmek de evlilikten kaçmanıza sebep oluyor.


Aramalar : evlilik, , ,
BU HABERE YORUM YAPIN

Diğer Haberler

YAZARLAR (Tümü)
DEVRİM DERİN
BALIKESİRDE Şapkacı EMİN YAŞAMINI YİTİRDİ !
semra aman akyürek
SEMRA AMAN AKYÜREK ÇIPLAK AĞA DEDİ
ERDAL SARIZEYBEK
ERDAL SARIZEYBEK Pkk NIN GERÇEK YÜZÜNÜ AÇIKLADI !
MACİT ERMİŞ
BALIKESİR KÖYLERİMİZ VE İLÇELERİNDE ATATÜRKE SALDIRI !
SAFFET ŞAHAN
YÜCEL YILMAZ’DAN ve Belediyelerden Büyük HİZMETLER !
ANKETLER (Tümü)
Yeni Anket Sorusu...
Reklam
Copyright ©2014 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.