18 Mart 2019 Pazartesi
Logo

BALIKESİRDE İMAR KATLİYAMI YAPILIYOR !


13-6-2018
 BALIKESİRDE İMAR KATLİYAMI    YAPILIYOR !

İlkan toprağın sizler için hazırladığı bu özel haberi mutlaka dinleyin işte imar katliamının detayları

İnşaat Mühendisleri Odası Balıkesir Şube Başkanı Gürkan Özcan, seçim rüşveti olarak adlandırılan imar affıyla ilgili bir açıklama yaptı.

         Haber:İlkan Toprak       Ä°lkan Toprak’ın Profil Fotoğrafı, Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Hükümetin sunduğu imar affıyla ilgili olarak “Bakanlık imarla barışacağına, keşke doğayla, çevreyle, kültürel mirasımızla, bilimle, mühendislikle barışsaydı” diyen İnşaat Mühendisleri Odası Balıkesir Şube Başkanı Gürkan Özcan, yazılı açıklamasında, mühendislik hizmeti almayan her yapının bir doğa olayını afete dönüştürme riskinin her zaman var olacağını söyledi.

Başkan Özcan, konuyla ilgili özetle şunları dile getirdi: “İmar affı değil de imar barışı denilen uygulamanın adı, imar katliamından başka ne olabilir.

17 Ağustos 1999 Marmara depreminden sonra bu ülkenin deprem güvenliğini ön plana çıkartan bir imar politikası olacağını sanmıştık, yanılmışız. Bugüne kadar 13 kez imar affı uygulaması yapılmış ve bunun sonuncusu 1984 yılında yani 1984 yılındaki aftan sonra bile kaçak yapı oranımızın %60’larda olması, o zamandan bugüne ruhsat veren makamların ve siyasetin utancıdır.

İmar affı ile aynı zamana denk gelen başka bir uygulama daha var. O da yapı ruhsatlarından, proje müellifi ve şantiye şefi mühendis, mimar ve denetçilerin imzalarının 3409 sayılı resmi gazetede yayımlanan tebliğ ile kaldırılmış olması.

Yapı ruhsatı düzenlemek zorunda olan idarelerin yapısında bulunan eksiklik ve yetersizlikler nedeniyle istemeden ya da idare tarafından çeşitli nedenlerle kasten ruhsat işlemlerinin uzatılmış olmasının, proje müelliflerinin onay ve imzalarının alınmasına bağlı bürokratik bir uygulama gibi gösterilmeye çalışılması kabul edilemez. İlgili idarelerdeki personel ve yöneticilerin  işbilmezliğinden ya da işgüzarlığından uzayıp giden ruhsat alma süreçlerinin sorumlusu olarak ta ruhsat eki projeleri hazırlayan meslek grupları sorumlu tutulamaz.

Bu iki uygulamanın aynı zamana denk getirilmesi, imar affı sürecinde mühendislik ve mimarlık hizmetlerinin dışlanmasının öngörüldüğü anlamını taşımaktadır.

Bir anlamda, ülkemizin ekonomisini üretim yerine inşaat sektörüne bağlı olarak yürütenler ve ülke topraklarını inşaat sektörünün bir arazisi gibi görenler, inşaat yapım süreciyle birlikte yürütülmesi gereken mühendislik ve mimarlık hizmetlerini ortadan kaldırmaya, yani bilim, bilgi, mühendislik ve sağlıklı bir kentleşme anlayışını yok saymaya karar verdikleri anlamını taşımaktadır.

Bundan sonra nitelikten yoksun haksız bir rekabet ortamı içerisinde, işini doğru dürüst yapmaya çalışan meslektaşlarımız ve kurumsal inşaat firmaları giderek yok olacaklardır ve belediyelerin kurmuş oldukları inşaat firmaları, bugüne kadar göz yumdukları, yıkmadıkları, ceza kesmedikleri kaçak yapıların yerlerine güzel güzel binalar dikeceklerdir.

Para ve oy uğruna yapılmadığı söylenen imar affı için sayın bakanımız ” vatandaş 3-5 bin lira verip bizimle helalleşip barışırken, mühendislik bürolarına 2-3 bin lira versin istemedik”  beyanatını vermiş.

Balıkesir kamuoyu bilsin ki 2017 haziranından 2018 Haziranına kadar proje üreten meslektaşlarımız 1 sene boyunca 2-3 bin lira değil 2-3 kuruş kazanmadan beklediler, planlar, plan notu değişiklikleri, yönetmelik değişiklikleri derken 1 sene para kazanmadı meslektaşlarımız. Bu süreçte idarelerle yaşadıkları sorunları bir tanesi bile çıkıpta afişe etmedi.

Mesleğimizin değeri 2-3 bin lira değildir. Çünkü insan hayatının değeri 2-3 bin lira değildir.

Bakanımızın  açıklamasını ne yazık ki yeterli görmüyoruz. Dönemin bakanı çernobil olayından sonra Karadeniz’de  radyasyon olmadığını çay içerek açıklamıştı. Çevre şehircilik bakanımızın da açıklamasını. İstanbul’da hiç bir hesabı ve projesi bulunmayan mühendislik hizmeti almamış, deniz kumundan ve haddane demirinden üretilmiş 10 katlı kaçak binanın son katında yapmasını ve Türkiye’deki son kaçak yapı depreme güvenli hale getirilinceye kadar orada ikamet etmesini beklerdik.

Doğa kendisine yapılan ihaneti asla affetmez


Aramalar : Katliam , , , ,
BU HABERE YORUM YAPIN

Diğer Haberler

YAZARLAR (Tümü)
DEVRİM DERİN
BALIKESİRDE Şapkacı EMİN YAŞAMINI YİTİRDİ !
semra aman akyürek
SEMRA AMAN AKYÜREK ÇIPLAK AĞA DEDİ
ERDAL SARIZEYBEK
ERDAL SARIZEYBEK Pkk NIN GERÇEK YÜZÜNÜ AÇIKLADI !
MACİT ERMİŞ
BALIKESİR KÖYLERİMİZ VE İLÇELERİNDE ATATÜRKE SALDIRI !
SAFFET ŞAHAN
YÜCEL YILMAZ’DAN ve Belediyelerden Büyük HİZMETLER !
ANKETLER (Tümü)
Yeni Anket Sorusu...
Reklam
Copyright ©2014 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.