21 Temmuz 2018 Cumartesi
Logo

VALİMİZİ ERSİN YAZICI BALIKESİRİ TÜRKİYEYE TANITTI !


12-10-2017
VALİMİZİ ERSİN YAZICI BALIKESİRİ TÜRKİYEYE TANITTI !

VALİ YAZICI İDARECİNİN SESİ DERGİSİNİN KONUĞU OLDU !

DAHA NELER İLE BAŞLAYAN CÜMLELERİN 

               ŞEHRİ BALIKESİR

HEPİNİZE ŞÜKRAN BORÇLUYUZ
     Balıkesir gün geçmiyor ki ulusal bazda yayın yapan gazete ve dergilerin gündeminde yer almasın. Her geçen gün bir dergide Balıkesir ile ilgili ya bir köşe yazısı, ya bir haber ya da bir tanıtım yazısı çıkmasın. Geçtiğimiz günlerde Vali Ersin Yazıcı ile röportaj yapmaya gelen İdarecinin Sesi Dergisi; " İdarecinin Sesi - Temmuz-Ağustos 2017 - Sayı:178 " Balıkesir ile ilgili olarak bir tanıtım yazısı kaleme aldı. İdarecinin Sesi Dergisinde Balıkesir’e dair turistlik mekânların fotoğraflarıyla yayınlanan yazıda Balıkesir "Daha Neler İle Başlayan Cümlelerin Şehri Balıkesir " başlığı ile konu alındı.
 
VALİ ERSİN YAZICI İLE
(İDARECİNİN SESİ – RÖPORTAJ)
 
Sayın Valim öncelikle "İdarecinin Sesi Dergisi" olarak bize bu röportaj imkânını verdiğiniz için teşekkür ederiz.
 
İdarecinin Sesi: Öncelikle eğitim geçmişinizi de kapsayacak şekilde sizi tanıyabilir miyiz?

Vali Yazıcı = 1969 yılında Düzce Gümüşova’da doğdum. 1990 yılında İstanbul Üniversitesinden mezun oldum. 1992 yılında Kaymakam olarak meslek hayatına başladım. 

İngiltere’de staj yaptım. 1995-1997 yılları arasında Burdur Karamanlı Kaymakamlığı, 1997-1999 Artvin Ardanuç Kaymakamlığı, 1999-2001 Muş Vali Yardımcılığı, 2001-2003 Nevşehir Vali Yardımcılığı, 2003-2005 İçişleri Bakanlığı İdari Mali İşler Dairesi Başkan Yardımcılığı, 2005-2007 yılları arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı, 2007-2009 yılları arasında da İçişleri Bakanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı, 2009-2014 yılları arasında da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevlerinde bulundum. 

 2014 yılında Kocaeli Üniversitesinde "Yönetim Bilimleri" konulu Yüksek Lisansını tamamladım. 2014/6366 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile atandığım Rize Valiliği görevine 02.06.2014 tarihinde başladım. 2 yıl görev yaptığım Rize’den Balıkesir’e atandım. 14 Haziran 2016 tarihinden beri Balıkesir’deki görevime devam ediyorum.
  Evli ve 4 çocuk babasıyım ve iyi derecede İngilizce bilmekteyim.

HER ZAMAN HER YERDE BENGİ VAR
 
İdarecinin Sesi: Balıkesir ilinde bir yıldan uzun bir süredir görev yapıyorsunuz. Genel olarak Balıkesir İlini nasıl tanımlarsınız?
Hem doğal güzellikleri hem geçmişten gelen kültür mirası ve sahip olduğu tüm dinamikleri ile Balıkesir, Türkiye’nin önemli kentlerinden biridir. Balıkesir tüm gönülleri fethedecek doğal bir güzelliğe sahiptir.  Ruhunuz, bedeniniz ve tüm düşünceleriniz bu güzelliklerde takılı kalabilir. Balıkesir’de doğa da bir başka güzeldir. Kendinizi bir gezgin gibi hissedersiniz bu zeytin kokulu kentte. Balıkesir dört mevsim her güzelliğin yaşanabileceği çok güzel ve özel bir kent. Bizler çok şanslı bir şehirde yaşıyoruz. İlimiz, verimli toprakları, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri yönünden zengin bir yapıya sahiptir. Balıkesir’de doğa, deniz, kültür, tarih, el sanatları, zeytin, sağlıklı yaşam, yaylalar, eko-turizm, spor gibi turizmin gelişmesine katkı sağlayacak alanlarımız var. 

    Balıkesir, mevcut zenginlikleri ve dinamikleriyle öne çıkan bir kent. Balıkesir, Anadolu’nun diğer bölgelerinden coğrafi yapısıyla olduğu gibi kültürel yapısı ile de ayrılır. Kendine has yaşam tarzıyla, yemek kültürüyle yeşil ve mavinin birleştiği İlimiz her mevsim farklı güzellikleri içinde barındırmaya devam etmektedir.

       Balıkesir’in görülmeye değer muhteşem şelaleleri, yeşilin farklı tonlarını sunan Kaz Dağları ve her biri saklı birer hazine olan Milli Parkları, keşfetmek ve unutulmaz bir deneyim yaşatmak için hazır! Balıkesir her mevsim bir başka güzellik sergiler. 

      Kışın beyaz örtülere bürünen doğa, baharda ve yazda çiçeklerle donanır. Kültürel birikimi ile büyüleyici bir atmosfere sahip olan Balıkesir her mevsim görülmeye değer… Farklı bitkileri ile gastronomi meraklıları için de heyecan verici bir destinasyondur. Deniz ve güneşin muhteşem dansından biraz uzaklaşmak isterseniz, Türkiye’yi Doyuran İl, kitap olup tüm güzelliklerini anlatmaya hazır.

      İç ve dış turizme on iki ay hizmet sunulabilen Balıkesir’in yapılan ve yapılacak olan çalışmalarla; zengin kültürel ve doğal varlıklarına sahip çıkıldığı, korunduğu, turistler için bir çekim noktası haline getirildiği, İlimizdeki kültür ve sanat faaliyetlerine her türlü desteğin verilerek, sosyal, kültürel ve sanat yaşamının geliştirildiği, ülkemize gelen her beş turistten birinin ziyaret ettiği, bir geceyle sınırlı olan konaklamanın en az bir haftaya ulaştığı, yılın 12 ayı turizmden pay alabilen ve dünya çapında tanınan,  adından bahsettiren, turizmde markalaşan bir "TURİZM KENTİ" haline getirilmesi çalışmaları devam etmektedir.
İlimiz, verimli toprakları, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri yönünden zengin bir yapıya sahiptir. 

      Bu il kalıcı ya da geçici olarak gelen herkese kucak açmıştır. Gelenleri en büyük zenginlik unsuru olarak görmüştür. Yemyeşil doğası, Türkiye’yi Doyuran bu şehir misafirlerine hoş geldin demesini bilir.
Gerek tarihi, gerek kültürü, gerekse insanıyla harika bir yerdir Balıkesir…  İnsan gözüne ulaşan güzellikler, gözlerin de daha güzel bakmasını sağlar. Balıkesir, böyle bir güzelliğe sahip nadide yerlerden biriyse, misafirlerimize de sadece bir adım atmak ve gözlerine seyirlik güzellikler katmak düşer.
Üzerinde yaşadığımız bu hazinenin bir kere daha farkına varmak, bu hazineye hak ettiği değeri vermek ve bu değeri turizm aracılığıyla Dünyayla paylaşmak için tüm Balıkesir sevdalılarını, ilde faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütlerimizi turizme katkıda bulunmaya ve bu şehir için çalışmaya davet ediyorum.
YAŞLILARIMIZ BİLGELİK KAYNAĞIMIZDIR

Fauna ve flora açısından çok zengin olan Kaz Dağları Milli Parkımız, yaz-kış su kaynaklarına sahiptir. Park alanında bulunan Şahinderesi Kanyonu, Alp’lerden sonra en yüksek oksijen oranı ile en temiz havaya sahip olup, eko turizm meraklılarını cezbedebilecek potansiyele sahiptir. Kazdağları kendine özgü endemik bitki türleri ve şifalı otları ile de farklı bir turist profili yaratmaktadır. Ayı deresi, Sutüven Şelalesi, Şahinderesi Kanyonu, Sarıkız, Tozluyurt, Manastır Mevkii, Pınarbaşı, Hasan Boğuldu‘ da trekking, dağcılık ve jeep safari yapabilme imkanları mevcut olup, planör uçuşu, yamaç paraşütü,rafting, kaya tırmanışı gibi spor dallarında da değerlendirilmeyi bekleyen bir potansiyel oluşturmaktadır. Ayrıca Kapıdağ Yarımadası ve Alaçam Dağları av turizmi ile eko turizm branşlarının yapılabileceği önemli kaynaklar. Bandırma Kuş Cenneti Milli Parkımız da 260’a yakın kuş türünü barındırmakta, ornitolojiye merak duyan herkesi beklemektedir.
İlimizin iki denize kıyı vermesi, Marmara ve Ege Denizi’ndeki adaları ile kıyı bandında deniz turizmi, özellikle yaz mevsiminde hareketli ve yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Bu bağlamda, Türkiye’de ilk turizm hareketlerinin başladığı Erdek ve Akçay’ı, daha sonra Altınoluk, Ayvalık-Sarımsaklı, Alibey Adası, Altınova, Burhaniye-Ören, Gömeç-Artur, Marmara, Saraylar Köyü ve Avşa Adalarını sayabiliriz."
Özellikle kıyı kesimlerinde zeytin, narenciye, incir, elma, armut, ayva ve üzüm yetiştirilirken, iç kesimlerde tahıl, baklagiller, pancar, tütün, ayçiçeği, susam, pirinç gibi çeşitli ürünler yetiştirilmektedir. Türkiye’nin en geniş zeytinlikleri Balıkesir’de ve üretilen zeytinin üçte biri burada yetişiyor. Ayrıca bağcılık da oldukça gelişmiştir. 

HER GÜN DEĞERLERİMİZLE YAŞAMAK
Bölgenin iklim koşulları ve jeotermal kaynaklar açısından zengin oluşu seracılık için de oldukça elverişli bir ortam oluşturmaktadır. Tarımda sulama, gübreleme, ilaçlama ve modern tarım araçlarının kullanılması ileri seviyededir."
İlimiz genelinde 810.290 da alanda zeytin üretimi yapılmaktadır. İlimiz tarım arazisinin% 17’lik kısmını zeytinlik alanlar oluşturmaktadır.  İlimizde zeytin üretim alanı olarak 2 ana bölgeden oluşmaktadır.  Bu bölgeler Edremit Körfez bölgesi ve Erdek Körfez bölgesidir. Edremit Körfez Bölgemizde(Ayvalık, Edremit, Burhaniye, Gömeç ve Havran) yetişen zeytin çeşidi "Ayvalık" olup mahsulün % 85-90’ı yağlık olarak, geri kalanı gerek yeşil gerekse siyah sofralık olarak değerlendirilir. Erdek Körfez Bölgemizde (Erdek, Bandırma ve Marmara) yetiştirilen zeytinlerin büyük çoğunluğu "Gemlik" çeşidi olup mahsulün %90-95 sofralık olarak geriye kalanı ise yağlık olarak değerlendirilmektedir."
Balıkesir Kaplıcalarının suları kaliteli doğal güzellikler içinde sağlık turizmi ile ilgili tüm imkan ve şartlara elverişlidir. Termal Kaynaklar bakımından ülkemizin ilk beş ili arasındadır. Otuzun üzerinde tespit edilen şifalı su kaynaklarına sahiptir. Balıkesir ve ilçeleri termal kaynak zenginliğinin yanı sıra fiziksel ve kimyasal bileşimleri açısından ülkemizin üstün nitelikli şifalı sular arasında yer almaktadır. Balıkesir artık kabuk değiştiriyor. Maharetli, girişimci, çalışkan Balıkesir insanı doğal güzelliklerinin yanı sıra topraktan adeta fışkıran tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerini doğru kullanarak, iyi tanıtarak ekonomik değere dönüştürmeye çalışıyor.  

HAYAL ETMEK BAŞARININ BAŞLANGICIDIR
   Yerel yönetimler başta yatırım için elverişli ortamın yaratılması konusunda çalışmalar yürütüyor.
Özellikle Kaz Dağları; sahip olduğu biyolojik çeşitlilik, flora ve faunası ile adından bahsettiren bir doğa turizmi alanıdır. Dursunbey Alaçam Dağları sahip olduğu ekolojik yapı ile kampseverler için bir cazibe alanıdır.
Trekking
Balıkesir’de bulunan Kaz Dağları, sahip olduğu topoğrafik özellikleri ile trekking faaliyetlerinde turistlerin cazibe merkezi olmaktadır. Kaz Dağları’nda Yayla Tepe ve Ayı Deresi önemli uğrak noktaları olup ayrıca Sındırgı, Dursunbey, İvrindi, Edremit, Ayvalık, Erdek ve Susurluk’ta trekkingorganizasyonları gerçekleştirilmektedir.
Jeep Safari
Elverişli coğrafi ortam ile gelişen jeep safari turları, doğaseverler için ili bir uğrak noktası haline getirmektedir. Özellikle Kaz Dağları, jeep safari turları için yoğun talep gören bir bölgedir.
Kuş Gözlemciliği
Bandırma’da bulunan Kuş Cenneti Milli Parkı, sahip olduğu canlı çeşitliliğiyle, kuş gözlemcileri için Türkiye’nin bir numaralı merkezidir. Milli Park, başta su kuşları olmak üzere çok çeşitli yaban hayvanına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Gönen ve Edremit de kuş gözlemciliği bakımından potansiyel taşıyan merkezler arasındadır.
Agro-Turizm
Tarım kenti olan Balıkesir, tarım turizmi olarak da bilinen agro-turizm faaliyetleri için güçlü bir potansiyel oluşturmaktadır. Ayvalık, Burhaniye, Gömeç, Havran ve Edremit, kırsal yapıları, doğal güzellikleri, barındırdıkları alternatif turizm çeşitleri ile agro-turizm faaliyetlerinin geliştiği merkezlerdir.
Botanik Gezileri
Balıkesir, bulunduğu coğrafyanın sahip olduğu zengin flora ve barındırdığı endemik bitki türleri ile botanik bilimine ilgisi olanlar için önemli bir cazibe merkezidir. Edremit, Erdek, Marmara, Susurluk, Dursunbey ve Bigadiç botanik gezileri için önemli merkezlerdir.
Av Turizmi
Sportif olta balıkçılığı en çok Ayvalık, Burhaniye, Edremit, Bandırma ve Marmara Adası’nda; kara avcılığı ise Balıkesir’in iç bölgeleri ve Dursunbey’de gelişmiştir.

BALIKESİR BÜYÜK BİR AİLE EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ GÖNÜL BİRLİKTELİĞİNİ SAĞLAYACAĞIZ
Geriatri Turizmi
İleri yaş turizmi olarak tanımlanan geriatri turizmi, yaşlı bakımı hizmetleri, meşguliyet turları, engelliler için özel bakım ve gezi turlarını içermektedir.
Balıkesir geriatri turizminde, sahip olduğu şifalı termal kaynakları ile ön plana çıkmaktadır. Geriatri turizminde, kaynakların uygun debi-sıcaklıkları ve iyileştirici fiziksel kimyasal bileşenleri ile Gönen, Edremit, Sındırgı, Bigadiç ilçeleri ön plana çıkmaktadır. Ayrıca Kaz Dağı etekleri, temiz havası ve mikroklimatik özellikleriyle sağlık turizminde ideal merkezlerden biridir.
Gastronomi Turizmi
Balıkesir, sahip olduğu tarımsal ürün çeşitliliği, yeme-içme alışkanlığı ve zengin mutfağı ile gastronomi turizmi için güçlü bir potansiyel oluşturmaktadır.
İlde üretilen Ayvalık zeytinyağının coğrafi işareti bulunmakta olup, önemli bir turizm sembolü olarak kullanılmaktadır.
Dalış Sporları için Turistlerin Tercihi Ayvalık
Ayvalık’ta bulunan 22 ada, kıyı şeridinde çok sayıda koy oluşmasına olanak sağlamıştır. Şeytan Sofrası, denizin, koyların ve adaların rahatlıkla izlenebildiği önemli bir seyir noktasıdır. Yaz aylarının vazgeçilmez sporlarından biri olan dalış için Ayvalık, eşsiz dalış noktalarına sahip bir bölgedir. Çok sayıda balık ve farklı sualtı canlısının yaşadığı kıyıların yanı sıra renkli mercanları, Ayvalık’ı dalışseverlerin uğrak noktası yapmaktadır. Beldenin en gözde dalış mekânları; Kız Adası, Güneş Adası, Yuvarlak Ada ve Kerbela Taşları’dır.
Milli parklar, doğal ve kültürel kaynakların koruma altına alındığı ve dinlenme alanlarına sahip ekolojik alanlardır. İl milli parkları bitki örtüsü ve yaban hayatı çeşitliğine sahip olmakla beraber, tertemiz havasıyla insanların doğayla iç içe olma imkânı bulduğu bir yapıya sahiptir.
Zengin Biyolojik Çeşitlilik

Aramalar : VALi, ,
BU HABERE YORUM YAPIN

Diğer Haberler

BALIKESİRDE HERGÜN EN AZ 10 KİŞİ ALKOLLÜ ARAÇ KULLANIRKEN POLİSLER TARAFINDAN YAKALANIYOR !
Copyright ©2014 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.