30 Mart 2020 Pazartesi
Logo

MENOPOZDA DİŞ ÇEKTİRMEYİN ?

Özellikle sık karşılaşılan kemik erimesi ve buna bağlı dişeti çekilmesinin artış yaşandığı menopoz döneminde dikkat edilmesi gerekenler neler?

Menopoz döneminde diş sağlığı tehlikede! Sonra Oku

    Menopoz ve orta yaş dönemi, ruhsal değişim açısından sancılı olduğu kadar sağlık açısından da oldukça önem teşkil ediyor. Dikkat edilmediği takdirde bu süreçte diş sağlığı tehlikeye girebilir. Özellikle sık karşılaşılan kemik erimesi ve buna bağlı dişeti çekilmesinin artış yaşandığı menopoz döneminde düzenli diş doktoruna gitmek, dişeti çekilmesini büyük oranda engelleyebiliyor.

   Orta yaş döneminde dişeti çekilmesi kadar, çapraşık dişler, önceki yıllarda yapılan tedavilerin kontrol edilmemesi ve gömük 20 yaş dişleri de kişilerin hayatını zora sokuyor.

    Ağız ve diş sağlığında orta yaş döneminin özellikle de menopoz sürecinin önemine dikkat çeken Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, dişlerde ve çene kemiklerinde 40 yaş ve sonrasında ciddi problemler yaşanabileceğini vurguladı.

    Düzenli doktor kontrolünün önemine vurgu yapan Yalçıner, “Öncelikle kişilerin doktor kontrollerini aksatmamaları şart. Önceki yıllarda yapılan eski lamineler, dolgular ve protezler senede iki kez doktor tarafından kontrol edilmeli. Bu tedavilerin efektif kullanım süresi 5 yıldır. Malzemelerin de zaman içinde yaşlandıklarını düşünürseniz, yıllar geçtikçe protez ve dolgularınızı da yeniletmeniz gerekir.

  Yıllar ilerledikçe dişetiniz ile kenar uyumunu kaybeden protezlerinizi, kenar kırığı olan dolgularınızı yenilemezseniz, dişlerinizin çekimine kadar gidebilecek bir süreci de başlatmış olursunuz” dedi.

ORTA YAŞ DÖNEMİNDE DE ORTODONTİK TEDAVİ MÜMKÜN

Dişlerin birbiri üzerine binerek, çapraşık bir hal alması ise orta yaşta baş göstererek kişiye rahatsızlık veriyor. 6 – 8 aylık bir ortodontik tedavi ile düzeltilebilen bu durum, kişinin eskiden sahip olduğu düzgün dişlere yeniden kavuşmasına yardımcı oluyor. İhmal edilmesi ise dişlerdeki çapraşıklık miktarını artıracağından diş ve diş eti sağlığına olumsuz yönde etki edebiliyor. İhmal edilen gömük 20 yaş dişleri ise sürekli enfeksiyon kaynağı olmasının yanı sıra, komşu olan dişlerin de sağlığını olumsuz olarak etkiliyor. Özellikle kalp hastalığı olan kişilerde gömük dişlerin varlığı oldukça risk teşkil ediyor.


Aramalar : Menopoz doneminde , dis sagligi tehlikede,,
BU HABERE YORUM YAPIN

Diğer Resimler

YAZARLAR (Tümü)
DEVRİM DERİN
Balıkesirspor’un hocası İstanbulspor maçını kazanmak için Gideceğiz dedi
ERDAL SARIZEYBEK
ERDAL SARIZEYBEK Pkk NIN GERÇEK YÜZÜNÜ AÇIKLADI !
ÖMER FATİH İKİZ
Balıkesir Polisinden BASKINI ve Şafak Operasyonu !
Osman Yurdusev
BALIKESİR’DE 26 ÖĞRETMENE GÖZALTI ŞOKU! İşte İsimleri !
ANKETLER (Tümü)
Yeni Anket Sorusu...
Reklam
Copyright ©2014 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.

Web Tasarım: Özgüweb