8 Nisan 2020 Çarşamba
Logo

BESİN ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT EDİYORMUSUNUZ

Dr. Gülsüm Akdeniz, besin zehirlenmelerinin özellikle yaz aylarında yükselen hava sıcaklıklarıyla arttığını ve ve halk sağlığını önemli ölçüde etkileyen bir durum haline geldiğini bildirdi.

Yaz aylarında besin zehirlenmesine dikkat

Dr. Gülsüm Akdeniz, besin zehirlenmelerinin özellikle yaz aylarında yükselen hava sıcaklıklarıyla arttığını ve ve halk sağlığını önemli ölçüde etkileyen bir durum haline geldiğini bildirdi.

Son güncelleme: 27 Ağustos 2014 11:02 Mynet haber bugün 5.573.297 defa, bu haber 298 defa okundu.
Yaz aylarında besin zehirlenmesine dikkat

Besinlerin birçok enfeksiyon hastalığının gelişmesinde ve bulaşmasında rol oynadığını belirten Antalya Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Serik Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Gülsüm Akdeniz, besin zehirlenmelerinin özellikle yaz aylarında yükselen hava sıcaklıklarıyla arttığını ve ve halk sağlığını önemli ölçüde etkileyen bir durum haline geldiğini bildirdi.

Besin zehirlenmesinin, herhangi bir besinin tüketilmesi sonucunda meydana gelen bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı

semptomlarıyla (gastrointestinal semptomlar) seyreden mikroorganizma veya mikroorganizma toksininin besinlere bulaşması ve bu besinlerin tüketilmesi sonucunda geliştiğini belirten Dr. Akdeniz, "Bakteriler, parazitler, virüsler, bununla birlikte tarım ürünlerinin üretiminde kullanılan ilaçlar ve kimyasallar besin zehirlenmesinde rol oynayan etmenlerdir” dedi.

HİJYENİN ÖNEMİ

Hijyenik koşullarda hazırlanmayan besinlerde üreyen ve gözle görülmeyen mikroorganizmaların besin zehirlenmelerine yol açtığını ifade eden Dr. Akdeniz şunları söyledi:

"Bu mikroorganizmalar ise kişilerde bulantı, kusma, karın ağrısı, karında kramplar, kanlı veya kansız ishal, ateş gibi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Besin zehirlenmeleri, özellikle yaz aylarında artan hava sıcaklıklarıyla doğru orantılı olarak artmakta ve halk sağlığını önemli ölçüde etkileyen bir durum haline gelmektedir.”

                         "ETLER İYİCE PİŞİRİLMELİ"            

Etlerin iyice pişirildikten sonra tüketilmesi gerektiğini kaydeden Dr. Akdeniz, "Dondurulmuş gıdalarda soğuk zincire uyulmamışsa tüketilmemeli, gıdalar çözdürüldükten sonra tekrar dondurulmamalıdır. Tüketilmeyen pişmiş besinler tekrar tüketilecekse 75 derecede ısıtarak tüketilmeli. Güvenilir olmayan içme suları, pastörize olmayan süt ve süt ürünlerini kullanılmamalı. El hijyenine önem verilmeli. Eller doğru bir biçimde yıkanmalı. Sebze ve meyveler yıkamadan tüketilmemeli. Yumurtalar kullanılmadan önce yıkanmalı, çatlamış ve kırılmış yumurtalar tüketmemeli” açıklamasını yaptı.


Aramalar : Dr Gulsum Akdeniz, besin zehirlenmelerinin ozellikle yaz aylarinda yukselen hava sicakliklariyla arttigini ve ve halk sagligini onemli olcude etkileyen bir durum haline geldigini bildirdi,,
BU HABERE YORUM YAPIN

Diğer Resimler

YAZARLAR (Tümü)
DEVRİM DERİN
Balıkesirspor’un hocası İstanbulspor maçını kazanmak için Gideceğiz dedi
ERDAL SARIZEYBEK
ERDAL SARIZEYBEK Pkk NIN GERÇEK YÜZÜNÜ AÇIKLADI !
ÖMER FATİH İKİZ
Balıkesir Polisinden BASKINI ve Şafak Operasyonu !
Osman Yurdusev
BALIKESİR’DE 26 ÖĞRETMENE GÖZALTI ŞOKU! İşte İsimleri !
ANKETLER (Tümü)
Yeni Anket Sorusu...
Reklam
Copyright ©2014 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.

Web Tasarım: Özgüweb